The Official Website of North River Minor Hockey Association

Super Main Navigation Menu

Main Navigation Menu

21-22 Under-9 Coordinator's Page
News Archives

Our Teams Navigation Menu

Select Season

Team Pages For Selected Season

1st yr Under-7

2nd yr Under-7

Under-9

Under-11

Under-13

Under-15

Under-18

Calendar View
Calendar
Team News Over 5 Days Old Desc(sort order)
October 25, 2021
2021-22 U9 A Boys Teams
Team Sanderson
   
CONNOR BLACQUIERE
JAMIN BONDT
EMERSON CAMPBELL
MARCUS CLEMENTS
LUKE CUMMINGS
HENRY ELLIS
ALEX FRASER
LUCAS GARDHAM
DRAKE GORMLEY-FOOTE
BEN HARRIS
BRODIE HOLMES
KALIN LANDRY
ARCHER GILLIS MACDONALD
KANON MACINTYRE
FELIX MACPHAIL
EASTYN MCCOURT
GRAYSON MCKENNA
RYDER SENTNER
OLIVER SMITH
CHASE

SANDERSON

 

 

Team Vanneste
   
EZRA ALLIN
COLIN BRUCE
MACKENZIE DAVIS
JAX DEVOS
ALEXANDER FORD
CAMERON HAMEL
COHEN HARVEY
EMERSON HAVENGA
ELI HOOD
OLIVER INGRAM
JACOB MACDOUGALL
JAY MACKINNON
CLARK MCCARVILLE
ELLIOT MCKENNA
COLTON MURPHY
BECKETT NOYE
EASTON STEWART
BRETT SUDSBURY
SAWYER TALEBI
WYATT VANNESTE
 
October 18, 2021
U9 A October 23/21 ice time change - UPDATE

Take Notice that the U9 Male A ice time is now 11:30 to 12:30.

 
October 17, 2021
U9 Ice times - Updated Oct 17, 2021

October 20/21 Female U9 Conditioning 4pm-5pm

October 25/21 Female U9 5:10-6:10pm

 

October 23/21 Male A teams 10:20-11:20

October 25/21 Male A teams 4pm-5pm

 

Female & Male teams and coaches will be selected in the coming days/week.

 
October 17, 2021
U9 AA 2021-22 Team (Updated Oct 17, 2021)

We want to start off by saying how hard these decisions are as coaches. Making cuts is never easy, and we do not take this responsibility lightly. 

Thank you, to all the players for working hard in tryouts, and giving it everything you had. 

The below names are the 2021-22 U9AA team, 

Luke Dowling

Tanner Richards-MacDonald

Lily MacNevin

Evan MacLeod

Colston Wood

Ryder McMurrer

Jaxson Shanahan

Reid Shanahan

Kellan McAdam

Patrick Kirkham

Parker Murphy

Stella Brioux

Emmett Annema

Eli Fraser

Hudson Massey

Grady Gairns

Simon MacPhee (G)
Landon Moore (G)

The first practice will be tomorrow, Monday at 5:10pm at APM. 

Thank you,

U9AA coaches.

 
October 13, 2021
U9 AA Tryout #2 - Update

Good evening, Thank you to everyone for coming out to the U9 AA tryouts. There is a lot of very talented players out there, but unfortunately we have to make cuts. Good luck to those not on the list below.

The names below are invited to an exhibition game on Saturday, October 16th at 1:20pm at Simmons arena.

Luke Dowling

Tanner Richards-MacDonald

Lily MacNevin

Evan MacLeod

Colston Wood

Jay MacKinnon

Wyatt Vanneste

Ryder McMurrer

Jaxson Shanahan

Reid Shanahan

Kellan McAdam

Landon Moore (G)

Patrick Kirkham

Parker Murphy

Stella Brioux

Simon MacPhee

Emmett Annema

Eli Fraser

Hudson Massey

Grady Gairns

 

Thank you, Greg Gairns

 
October 5, 2021
U9 Tryout - UPDATE

See below updated ice times for the U9 Tryouts

 

Monday Oct 11/21 5:10 - 6:10

Wednesday Oct 13/21 5:10 -6:10

* No 4pm sessions *

 
October 5, 2021
A Coaches Applications

North River Minor Hockey Association is Calling for Coaching Applications for the 2021-2022 season for all "A" levels .

  • U9, U11 (House), U13, U15, U18

Deadline is October 8th, 2021

 

https://forms.gle/i8XQh4TqL8Bbw8ja9

 
October 5, 2021
U9 Conditioning & Tryout Schedule
Group 1:

Emmett Annema

Connor Blacquiere

Stella Brioux

Colin Bruce

Luke Cummings                          

Luke Dowling

Karly Duncan (Conditioning Only)

Eli Fraser

Grady Gairns

Ben Hardy (Conditioning Only)

Ben Harris (Conditioning Only)

Emerson Havenga

Oliver Ingram (Conditioning Only)

Patrick Kirkham

Jay MacKinnon

Evan MacLeod

Lily MacNevin

Felix MacPhail (Conditioning Only)

Simon MacPhee

 

Group 2:

Hudson Massey

Kellan McAdam

Clark McCarville

Eastyn McCourt

Ryder McMurrer

Landon Moore (Goalie)

Parker Murphy

Isabella Richards (Conditioning Only)

Tanner Richards-MacDonald

Ryder Sentner (Conditioning Only)

Jaxson Shanahan

Reid Shanahan

Sawyer Talebi (Conditioning Only)

Wyatt Vanneste 

Colston Wood

 

 AA Conditioning: 

Wednesday Oct 6th:  Group 1: 4:30PM -5:30PM Group 2: 5:40PM - 6:40PM

Saturday Oct. 9th: Group 1: 8:00AM – 9:00AM Group 2: 9:10AM - 10:10AM

AA Tryouts:

Monday Oct. 11th: Group 1: 4:00PM – 5:00PM Group 2: 5:10PM - 6:10PM

Wednesday Oct 13th: Group 1: 4:00PM – 5:00PM Group 2: 5:10PM - 6:10PM

Sunday Oct. 17th: 2:00PM – 3:00PM

Monday Oct. 18th: 5:10PM – 6:10PM

 

Major Association Sponsors

  • Allstar Cresting logo
  • Tim Hortons logo
  • Dodge Caravan Kids Logo

Related Websites

Secondary Navigation Menu